Wydawnictwa

Kulinarne tradycje ostatnich dni karnawału w gminie Pacyna

Gotowanie i jedzenie stwarzają okazję do wspólnego przebywania i dzielenia się nie tylko potrawami, ale także opowieściami. Jedzenie w tym wypadku jest elementem kultury. Czas karnawału, czyli czas zabawy i jedzenia, czas specjalnie przeznaczony na sprawianie sobie przyjemności, to doskonała okazja na takie budowanie i podtrzymy-wanie więzi społecznych. Święta skupiają naszą uwagę na relacjach rodzinnych, karnawał to czas poszerzania znajomości, wyjścia do znajomych, a nawet otwartość w poznawaniu obcych.  
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Wigilijne smaki Gminy Pacyna 

Zebraliśmy kilka wyjątkowych przepisów kulinarnych wśród mieszkańców gminy Pacyna by stworzyć niskonakładowe wydawnictwo promujące regionalne potrawy kulinarne przygotowywane w Gminie Pacyna z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.  

Świąteczne smaki Gminy Pacyna

Nasze dziedzictwo kulturowe, a więc także i dziedzictwo kuchni regionalnych, coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Zanim pojawiły się sklepy oferujące w każdym zakątku Polski dokładne te same produkty, każdy region miał swoje miejscowe przysmaki. Ujednolicenie powoduje, że cierpi na tym nasza tradycja, wyrazistość każdego regionu a nasze podniebienia są pozbawione smaków zapamiętanych w dzieciństwie. Nasza publikacja „Świąteczne smaki Gminy Pacyna” ma na celu nie tylko ocalenie pamięci o regionalnych potrawach świątecznych, ale również rozpropagowanie przepisów i procesu tworzenia tych potraw. 
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.  

Ślepy Maks Historia prawdziwa

 "Ślepy Maks. Historia prawdziwa" - to tytuł książki, której autorem jest reżyser teatralny, wykładowca łódzkiej filmówki, profesor Waldemar Wolański.  Ślepy Maks był legendą przedwojennej Łodzi, rozbójnikiem uwielbianym przez tłumy. Kobiety za nim szalały, konkurencja go nienawidziła. Mimo że był prawie analfabetą, płynnie mówił w czterech językach, łamał podkowy jak zapałki, ze zręcznością cyrkowca posługiwał się nożem i rewolwerem, ale był również smakoszem elegancji. Na jego usługach były najgorsze rzezimieszki Bałut, a jednocześnie przy stole zasiadali z nim posłowie, burmistrzowie, prezydenci i naczelnicy policji. Był postacią barwną i będącą bohaterem niezliczonej ilości anegdot, ale także osobą, o której szczegółach życia do dzisiaj nie można było powiedzieć zbyt wiele. Nad publikacją Waldemar Wolański pracował sześć lat. Spotkał fachowców od szukania detali genealogicznych i od grzebania się w archiwach. Spotkał ludzi, którzy jeszcze znali Maksa, którzy z nim rozmawiali. Udało mu się zaprzyjaźnić z ostatnią żoną Ślepego Maksa panią Alicją, która przekazała mu fantastyczne archiwum. Są to zdjęcia, dokumenty, pamiętniki Ślepego Maksa. Rzeczy, które nigdy nie były publikowane!
Jeszcze mamy kilkanaście egzemplarzy,  można zamówić z dedykacją od autora.
cena: 59.90 zł  + przesyłka
Szukaj